Türkiye Ziraat Odaları Birliği

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Türkiye Ziraat Odaları Birliği > Haberler > Şubat ayında üretici ve market fiyatlarındaki değişim, narenciye üreticilerinin sorunları, aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişim, mazot fiyatındaki artışlar ve yüksek vergi oranları, aynı marka gübrelerin bayilerdeki fiyat değişimleri

Şubat ayında üretici ve market fiyatlarındaki değişim, narenciye üreticilerinin sorunları, aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişim, mazot fiyatındaki artışlar ve yüksek vergi oranları, aynı marka gübrelerin bayilerdeki fiyat değişimleri

Şubat ayında üretici ve market fiyatlarındaki değişim

Narenciye üreticilerinin sorunları

Aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişim

Mazot fiyatındaki artışlar ve yüksek vergi oranları

Aynı marka gübrelerin bayilerdeki fiyat değişimleri

 

ANKARA- 01.03.2024-GÖRÜNTÜLÜ- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, şubat ayı üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini, bu değişimlerin nedenlerini, narenciye üreticilerinin sorunlarını, aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişimleri, mazot fiyatındaki artışlar ve yüksek vergi oranları ile aynı marka gübrelerin bayilerdeki fiyat değişimlerini yaptığı görüntülü basın açıklamasıyla değerlendirdi.

 

Şubat ayı üretici market fiyat değişimi

“Şubat ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 634,4 ile limonda görüldü. Limondaki fiyat farkını yüzde 572,2 ile portakal, yüzde 340,1 ile kuru incir, yüzde 259,3 ile kabak takip etti.

Limon 7,3 kat, portakal 6,7 kat, kuru incir 4,4 kat, kabak 3,6 kat fazlaya satıldı. Üreticide 2 lira 50 kuruş olan limon 18 lira 36 kuruşa, 3 lira 50 kuruş olan portakal 23 lira 53 kuruşa, 115 lira olan kuru incir 506 lira 20 kuruşa, 13 lira 33 kuruş olan kabak 47 lira 90 kuruşa markette satıldı.”

 

Market fiyatları

“Şubat ayında markette 40 ürünün 29’unda fiyat artışı, 11’inde fiyat azalışı görüldü.

Şubat ayında markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 61,1 ile kuru incir oldu. Kuru incirdeki fiyat artışını yüzde 42,2 ile kuru kayısı, yüzde 31,8 ile fındık içi, yüzde 29 ile kuzu eti, yüzde 20,7 ile kuru üzüm takip etti.

Markette fiyatı en çok azalan ürün ise yüzde 32,5 ile beyaz lahana oldu. Beyaz lahanadaki fiyat düşüşünü yüzde 16,6 ile kuru soğan, yüzde 11,3 ile salatalık, yüzde 9,7 ile patates izledi.”

 

Üretici fiyatları

“Şubat ayında üreticide 32 ürününün 17’sinde fiyat artışı olurken, 8’inde fiyat düşüşü görüldü. 7 üründe ise fiyat değişimi olmadı. Üretici fiyatlarında kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm, kuru incirde fiyat değişimi yaşanmadı.

Üreticide en fazla fiyat düşüşü yüzde 41,4 ile kabakta görüldü. Kabaktaki fiyat düşüşünü yüzde 34,7 ile limon, yüzde 18,4 ile yumurta, yüzde 18,1 ile havuç, yüzde 17,2 ile salatalık izledi.

Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 67,3 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını yüzde 39,5 ile sivri biber, yüzde 29,7 ile kuzu eti, yüzde 21,9 ile yeşil soğan, yüzde 20,6 ile patlıcan takip etti.”

 

Üretici fiyat değişimlerinin nedenleri

“Kuru soğanda İç Anadolu Bölgesinde sezonun sona ermesi nedeniyle fiyatlarda artış yaşandı.

Kuzu etindeki fiyat artışı arz ve talep değişiminden kaynaklandı.

Sivri biber, yeşil soğan, patlıcan, ıspanak ve marulda dönemsel arzda yaşanan azalma fiyatların yükselmesine neden oldu.

Kabak ve salatalıkta havaların sıcak gitmesi nedeniyle arzda yaşanan artış fiyatlarda düşüşe neden oldu.

Havuçta talep azalmasıyla üretici fiyatları geriledi.

Yumurtadaki fiyat düşüşünün sebebi arz ve talepteki değişimden kaynaklandı.”

 

“Bu yıl zarar eden narenciye üreticileri bahçelerini satmak istiyor, bahçeler yazlık evlere dönüşebilir”

“Sorunların bitmek bilmediği narenciyede sezonun sonuna gelindi. Sezon boyunca beklediği fiyat artışını bulamayan üreticilerimiz, ürünün devlet tarafından alınmasını bekledi.

Ürün fiyatının işçilik ücretini dahi karşılamadığı bahçelerde, ürününü dalında bırakan üreticilerimiz oldu. Bir üretim sezonu emek verdiği ürünlerden yeterli gelir elde edemeyen üreticilerimizin kredi borçları faizsiz ertelenmelidir. Narenciye üreticilerimize kullandırılacak faizsiz kredilerde limitler artırılmalı, kredi masrafları alınmamalıdır.

Bilindiği üzere narenciye bahçelerinin çoğunluğu sahile yakın değerli arazilerde bulunuyor. Arka arkaya ürettiği ürününden zarar eden bazı üreticilerimiz, arazilerini satmak istiyor. Bu durum ülkemizin en değerli arazilerinin imara açılma tehlikesini beraberinde getiriyor.

Üreticilerimize sahip çıkmazsak narenciye bahçeleri yazlık evlere dönüşebilir. Üretmekten vazgeçen üreticilerimizi tekrar tarıma döndürmek çok zordur. Ülkemizin uzun vadede gıdada bağımsızlığının korunması için bir karış toprağın dahi kaybedilmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle üreticilerimiz ürettiğine pişman olmamalıdır.

Üreticilerimiz geçimini sağlayacak geliri ürününden kazanabilmelidir. Üreticilerimizin kazanmadığı narenciyede üretici market arası fiyat farkı yüzde 634,4’ü buluyor. Üreticiye pazar garantisi verilmeli, arz fazlası sorunu yaşanan yıllarda devlet adına alımlar yapılarak, marketlere tavan fiyat sözü alınarak satılmalıdır. Bu şekilde üreticilerimizin ürünü elinde kalmayacak ve tüketici markette ürünü daha uygun fiyata satın alabilecektir.”

 

Şubat ayı aylık ve yıllık girdi fiyatlarında yaşanan değişimler

“Ziraat Odalarımız aracılığıyla girdi piyasalarından aldığımız fiyat verilerine göre; Şubat ayında, Ocak ayına göre, üre gübresi yüzde 7,6, amonyum sülfat gübresi yüzde 3,1, 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 2, amonyum nitrat gübresi yüzde 0,7, DAP gübresi yüzde 0,3 oranında arttı.

Geçen yılın Şubat ayına göre son bir yılda üre gübresi yüzde 40,6, DAP gübresi yüzde 28 buçuk, amonyum sülfat gübresi yüzde 28,4, amonyum nitrat gübresi yüzde 27,8, 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 23,6 oranında arttı.

Şubat ayında Ocak ayına göre süt yemi yüzde 2,4, besi yemi yüzde 2, son bir yılda süt yemi yüzde 42,8, besi yemi ise yüzde 42,6 oranında arttı. Elektrik fiyatları son bir yılda yüzde 2,11 oranında arttı. İlaç fiyatları aylık yüzde 3,9, yıllık yüzde 38 oranında arttı.”

 

“Girdi fiyatları düşmedikçe tüketici uygun fiyatla gıda tüketemez”

“Girdi fiyatları, gıdada tüketici fiyatlarının oluşmasında en önemli etkendir. Tarımda kullanılan girdilerin ise olmazsa olmazı mazottur. Toprağın hazırlanmasından ekimine, ekiminden hasadına kadar tüm tarımsal işlemlerde mazot kullanılıyor.

Şubat ayında girdilerde yıllık değişimde en fazla fiyat artışı mazotta görüldü. Mazot fiyatı son bir yılda yüzde 103,7 oranında arttı.

Çiftçilerimiz bu aylarda yazlık ekilişleri için toprak hazırlığına başlıyor, kışlık ekilişlerde gübreleme ve diğer kültürel işlemlere devam ediyor. Son 15 günde mazotta fiyat 2 kez değişti. 13 Şubat 2024 tarihinde mazotun litre fiyatına gelen 2 lira 56 kuruşluk zamla birlikte mazotun litresi 45 lira 6 kuruşa kadar yükseldi.

Şubat ayının sonuna doğru yapılan indirim neticesinde mazotun litresi 42 lira 77 kuruş oldu. Çiftçi önünü göremiyor, değişen fiyatlara uyum sağlayamıyor.”

 

“Tarımda kullanılan mazottan vergi alınmamalıdır”

“3 Ocak 2024 tarihinde mazottan alınan Özel Tüketim Vergisi’ne zam geldi ve 7 lira 5 kuruştan 8 lira 86 kuruşa yükseldi. Öte yandan mazotta yüzde 20 oranında Katma Değer Vergisi alınıyor. Sonuç itibarıyla 42 lira 77 kuruş olan mazotun yaklaşık yüzde 38’i vergilerden oluşuyor.

Mazot fiyatının bu denli arttığı bir ortamda tarımsal üretimin sekteye uğramaması için mazottan alınan vergiler kaldırılmalıdır. Bu sayede girdi maliyeti düşen üreticilerimiz düşük maliyetle üretime daha rahat devam edebilecektir.”

 

“Gübrede 5 satış noktasında, 5 farklı fiyat”

“Tarımda kullanılan bir diğer önemli girdi ise gübredir. 2021 yılının ekim ayından itibaren yükselmeye başlayan gübre fiyatları, 2023 yılının ağustos ayında zirveyi gördü ve fiyatlar bu seviyelerde devam ediyor.

Son yıllarda artan gübre fiyatları üreticileri ucuz gübre arayışına sevk ediyor. Gübre fiyatları bayiden bayiye değişkenlik gösteriyor.

Birliğimizce Ankara’da tarımsal faaliyetin yoğun olarak yapıldığı bir ilçede, aynı gübrenin farklı satış noktalarındaki fiyat değişimine dair çalışma yapıldı. Çalışmada, ülkemizde en çok kullanılan gübrelerden;

1 tonluk amonyum sülfat (yüzde 21) gübresinin fiyatı Bayi 1’de 10 bin 480 lira iken Bayi 2 ve Bayi 3’te 8 bin 750 lira, Bayi 4’te 8 bin 500 lira ve Bayi 5’te 8 bin 250 liradır. Amonyum sülfat gübresinin fiyatı farklı satış noktalarına göre yüzde 27 oranında değişiyor.

1 tonluk ÜRE gübresinin fiyatı Bayi 1’de 15 bin 480 lira, Bayi 2’de 14 bin 600 lira, Bayi 3’te 14 bin 900 lira, Bayi 4’te 14 bin lira ve Bayi 5’te 13 bin 900 liradır. ÜRE gübresinin fiyatı farklı satış noktalarına göre yüzde 11,4 oranında değişiyor.

1 tonluk DAP gübresinin fiyatı Bayi 1’de 19 bin 980 lira, Bayi 2’de 19 bin 600 lira, Bayi 3’te 18 bin 850 lira, Bayi 4’te 18 bin 500 lira, Bayi 5’te 19 bin liradır. DAP gübresinin fiyatı farklı satış noktalarına göre yüzde 8 oranında değişiyor.

1 tonluk amonyum nitrat (yüzde 26) gübresinin fiyatı Bayi 2’de 10 bin 250 lira, Bayi 3’te 9 bin 900 lira, Bayi 4 ve 5’te ise 9 bin 500 liradır. Amonyum nitrat gübresinin fiyatı farklı satış noktalarına göre yüzde 7,9 oranında değişiyor.

Üreticilerimiz son yıllarda artan üretim maliyetleriyle gerçekleştirilen üretimde beklediği geliri elde edemediğinde üretmekten kaçınıyor, zaman zaman kullandığı gübreyi de azaltıyor. Durum böyle iken birbirinden farklı yüksek fiyatlardan çiftçilerimizi korumak gerekiyor.

Gübre fiyatlarının üreticilerimizi zorladığı bu günlerde, aynı gübrenin farklı satış noktalarındaki fiyat farkının yüzde 27’lere kadar çıkması kabul edilebilir değildir. Yaşanan yüksek fiyat farkının önüne geçmek amacıyla gübrelerde tavan fiyat uygulanmalıdır.

Nakit ödemelerde üreticilerimiz gübresini daha uygun fiyata alabiliyor. Bu nedenle üst gübrelerin atıldığı ve yazlık ekilişlerin yaklaştığı şu günlerde üreticilerimizin mazot gübre desteği bir an önce ödenmelidir.

Diğer taraftan yüksek gübre fiyatları piyasada sahte gübrelerin çoğalmasına neden oldu. Çiftçilerimiz çuvalların üzerinde bilindik firmaların amblemleri basılmış halde satılan sahte gübrelerden uzak durmalıdır. Yine yüksek gübre fiyatlarıyla bağlantılı olarak klasik gübrelere alternatif olarak birtakım ucuz gübreler de piyasada çoğaldı. Çiftçilerimiz, etkilerini bilmedikleri gübreleri almadan önce Ziraat Odalarımız veya İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden teknik bilgi almalıdır.”  

 

 

Seçilmiş Ürünlerde Şubat Ayı Üretici, Hal, Pazar ve Market Fiyatları (TL/kg)

ÜRÜNLER

Fiyat (TL/kg)

Fiyat Farkı (Yüzde)

 

Üretici

Hal

Pazar

Market

Hal/

Üretici

Pazar/

Üretici

Market/

Üretici

Limon

2,50

10,80

14,67

18,36

332,0

486,8

634,4

Portakal

3,50

16,70

20,42

23,53

377,1

483,4

572,2

Kuru İncir

115,00

 

400,00

506,20

 

247,8

340,1

Kabak

13,33

25,80

38,33

47,90

93,5

187,5

259,3

Havuç

9,00

14,00

22,75

27,96

55,5

152,7

210,6

Kırmızı Mercimek

17,50

30,00

47,50

52,33

71,4

171,4

199,0

Pırasa

11,75

15,30

23,10

31,58

30,2

96,6

168,7

Kuru Fasulye

29,10

57,00

70,00

77,37

95,8

140,5

165,8

Yeşil Mercimek

26,40

60,00

65,00

69,54

127,2

146,2

163,4

Elma

14,30

27,69

30,58

36,86

93,6

113,8

157,7

Kuru Üzüm

60,00

 

125,00

151,23

 

108,3

152,0

Kuru Kayısı

170,00

 

300,00

425,78

 

76,4

150,4

Nohut

29,44

56,00

65,00

71,66

90,2

120,7

143,4

Maydanoz (adet)

5,21

6,20

9,75

12,45

19,0

87,1

138,9

Ispanak

16,71

17,90

26,50

38,23

7,1

58,5

128,7

Antep Fıstığı

250,00

 

450,00

564,89

 

80,0

125,9

Marul (adet)

16,57

22,90

30,92

37,11

38,2

86,6

123,9

Karnabahar

15,67

17,40

27,08

28,97

11,0

72,8

84,8

Salatalık

23,00

29,40

37,75

42,18

27,8

64,1

83,3

Pirinç

35,00

42,00

52,50

63,34

20,0

50,0

80,9

Patates

12,00

18,00

20,00

21,69

50,0

66,6

80,7

Yumurta

2,35

 

3,83

4,20

62,9

78,7

Kuru Soğan

8,50

10,90

13,00

15,09

28,2

52,9

77,5

Yeşil Soğan (Demet)

19,00

22,71

28,67

32,03

19,5

50,8

68,5

Domates

26,75

33,60

39,83

44,00

25,6

48,9

64,4

Patlıcan

34,50

41,20

50,83

56,30

19,4

47,3

63,1

Dana Eti

310,72

 

 

479,66

 

 

54,3

Kuzu Eti

383,68

 

 

591,48

 

 

54,1

Fındık (iç)

260,00

 

300,00

399,07

 

15,3

53,4

Sivri Biber

37,25

46,20

50,00

55,43

24,0

34,2

48,8

Beyaz Lahana

6,64

7,20

7,80

8,88

8,4

17,4

33,7

Zeytinyağı

303,12

 

 

330,41

 

 

9,0


Not: Hal, pazar ve market verileri Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin, Antalya ve Bursa illerinden derlenen ortalama fiyatlardır. Üretici fiyatları ise ürünlere göre önemli üretim merkezlerinden derlenmektedir. Pirinç (Osmancık), kuru fasulye, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek için belirtilen hal fiyatları toptan satış fiyatlarıdır. Dana eti, kuzu eti, Antep fıstığı ve fındık fiyatı serbest piyasa fiyatıdır. Yumurta üretici fiyatları Başmakçı ve Kaytaş verilerinin ortalaması alınarak derlenmektedir. 

 


AY SONU MARKET FİYATLARI

MARKET

Ay Sonu Market Fiyatı (TL/kg)

Değişim (Yüzde)

ÜRÜNLER

29 Ocak 2024

28 Şubat 2024

29 Ocak 2024/

28 Şubat 2024

Kuru İncir

314,13

506,20

61,1

Kuru Kayısı

299,41

425,78

42,2

Fındık (iç)

302,65

399,07

31,8

Kuzu Eti

458,36

591,48

29,0

Kuru Üzüm

125,29

151,23

20,7

Elma

31,39

36,86

17,4

Portakal

20,17

23,53

16,6

Dana Eti

414,82

479,66

15,6

Patlıcan

48,69

56,30

15,6

Sivri Biber

48,88

55,43

13,3

Pirinç

56,57

63,34

11,9

Kırmızı Mercimek

47,14

52,33

11,0

Tereyağı

296,49

327,95

10,6

Domates

39,91

44,00

10,2

Beyaz peynir

202,30

221,69

9,5

Yoğurt

44,42

48,18

8,4

Yeşil Mercimek

64,21

69,54

8,3

Kaşar peyniri

266,62

288,54

8,2

Ayçiçek yağı

58,06

62,44

7,5

Marul (adet)

34,63

37,11

7,1

Zeytinyağı

309,47

330,41

6,7

Kabak

44,89

47,90

6,7

Antep Fıstığı

530,42

564,89

6,5

Mısırözü yağı

62,20

65,69

5,6

Pırasa

29,97

31,58

5,3

Toz şeker

35,71

37,43

4,8

Karnabahar

28,00

28,97

3,4

Yeşil Soğan (Demet)

31,14

32,03

2,8

Maydanoz (adet)

12,28

12,45

1,4

Havuç

28,10

27,96

-0,5

Limon

18,58

18,36

-1,2

Ispanak

39,58

38,23

-3,4

Yumurta

4,37

4,20

-3,8

Tavuk Eti

79,23

75,61

-4,5

Nohut

76,00

71,66

-5,7

Kuru Fasulye

84,81

77,37

-8,7

Patates

24,02

21,69

-9,7

Salatalık

47,58

42,18

-11,3

Kuru Soğan

18,11

15,09

-16,6

Beyaz Lahana

13,16

8,88

-32,5

 


AY SONU ÜRETİCİ FİYATLARI

ÜRETİCİ

Ay Sonu Üretici Fiyatı (TL/kg)

Değişim (Yüzde)

ÜRÜNLER

29 Ocak 2024

28 Şubat 2024

29 Ocak 2024/

28 Şubat 2024

Kuru Soğan

5,08

8,50

67,3

Sivri Biber

26,70

37,25

39,5

Kuzu Eti

295,64

383,68

29,7

Yeşil Soğan (Demet)

15,58

19,00

21,9

Patlıcan

28,60

34,50

20,6

Ispanak

14,14

16,71

18,1

Marul (adet)

14,21

16,57

16,5

Dana Eti

266,73

310,72

16,4

Fındık (iç)

226,00

260,00

15,0

Karnabahar

13,75

15,67

13,9

Kuru Kayısı

155,00

170,00

9,6

Maydanoz (adet)

4,79

5,21

8,8

Domates

24,80

26,75

7,8

Pırasa

11,21

11,75

4,7

Patates

11,50

12,00

4,3

Zeytinyağı

291,87

303,12

3,8

Beyaz Lahana

6,57

6,64

1,0

Kuru Fasulye

29,10

29,10

0,0

Nohut

29,44

29,44

0,0

Kırmızı Mercimek

17,50

17,50

0,0

Yeşil Mercimek

26,40

26,40

0,0

Pirinç

35,00

35,00

0,0

Kuru Üzüm

60,00

60,00

0,0

Kuru İncir

115,00

115,00

0,0

Elma

15,10

14,30

-5,3

Antep Fıstığı

265,00

250,00

-5,6

Portakal

4,00

3,50

-12,5

Salatalık

27,80

23,00

-17,2

Havuç

11,00

9,00

-18,1

Yumurta

2,88

2,35

-18,4

Limon

3,83

2,50

-34,7

Kabak

22,75

13,33

-41,4


Tarımsal Girdilerde Fiyat Değişimleri 


GİRDİ FİYATLARI

Gübreler (TL/Ton)

Şubat 2023

27 Ocak 2024

27 Şubat 2024

Ocak 2024-Şubat 2024 Değişim (%)

Şubat 2023-Şubat 2024 Değişim (%)

Amonyum Sülfat %21

           6.415

              7.991

                 8.240

3,1

28,4

Amonyum

Nitrat %26

                  7.734

                  9.818

                     9.886

0,7

27,8

ÜRE

                10.682

                13.956

                   15.023

7,6

40,6

DAP

                15.319

                19.617

                   19.680

0,3

28,5

20.20.0

                10.753

                13.029

                   13.292

2,0

23,6

Mazot (TL/Litre)

21,0

42,36

42,77

1,0

103,7

Yemler

 

 

 

 

 

Besi yemi (TL/ton)

6.903

9.652

9.844

2,0

42,6

Süt yemi (TL/ton)

7.493

10.449

10.701

2,4

42,8

Zirai ilaçlar

 

 

 

 

 

Deltametrin EC 25g/L)

490

650

675

3,9

38,0

Elektrik (krş/kwh)

251,16

256,46

256,46

0

2,11

 

 

Gübrelerde Bayi Fiyatları (TL/Ton) 

 

 

Bayi 1

Bayi 2

Bayi 3

Bayi 4

Bayi 5

En pahalı - En ucuz

% değişim

Amonyum Sülfat (%21)

                                   10.480

                           8.750

           8.750

           8.500

           8.250

27,0

Amonyum Nitrat (%26)

 -

                         10.250

           9.900

           9.500

           9.500

7,9

ÜRE

                                   15.480

                         14.600

         14.900

         14.000

         13.900

11,4

DAP

                                   19.980

                         19.600

         18.850

         18.500

         19.000

8,0