Türkiye Ziraat Odaları Birliği

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Türkiye Ziraat Odaları Birliği > Haberler > Salçalık domates üreticileri çözüm bekliyor…

Salçalık domates üreticileri çözüm bekliyor…

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

-“Salçalık domates fiyatlarındaki düşüş üreticilerimizi mağdur etmektedir”

-“Bazı salça fabrikaları sözleşmeye aykırı davranmakta üreticilerimizi zor durumda bırakmaktadır”

-“Bazı fabrikalar sözleşme yaptıkları üreticilerden, taahhüt ettikleri miktardan daha az ve daha düşük fiyata ürün alıyor”

 -“Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Ziraat Odalarımız ve Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlükleri’ne sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir”

-“Salçalık domates üreticisi çiftçilerimizin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilettik. Acilen çözüm bekliyoruz”

 

Ankara- 13.08.2020- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fiyatlarda yaşanan düşüş nedeniyle salçalık domates üreten mağdur olduğunu belirterek, “İlerleyen günlerde hasadın yoğunlaşmasıyla sorun daha da artacaktır. Bu soruna çözüm bulunmalıdır” diye konuştu.

Bayraktar, bazı salça fabrikalarının sözleşme hükümlerine aykırı davranarak üreticileri zor durumda bıraktıklarını bildirdi. Bazı fabrikaların sözleşme yaptıkları üreticilerden, taahhüt ettikleri miktardan daha az ve daha düşük fiyata ürün aldıklarını belirten Bayraktar şunları söyledi:

 “Fabrikalar üreticilerimizin emeğini yok saymaktadır. Bu tavır salçalık domates fiyatlarının 30 kuruşa kadar gerilemesine neden olmuştur. Fabrikalar sözleşmenin gereğini yerine getirmeli, üreticiyi mağdur etmemelidir. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Ziraat Odalarımız ve Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlükleri’ne sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir.”

Bayraktar, salçalık domates üreticisi çiftçilerin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilettiklerini, acilen çözüm beklediklerini vurguladı.