Türkiye Ziraat Odaları Birliği

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Türkiye Ziraat Odaları Birliği > Haberler > "Ecrimisil ödeyen çiftçiler için erteleme kararını memnuniyetle karşılıyoruz"

"Ecrimisil ödeyen çiftçiler için erteleme kararını memnuniyetle karşılıyoruz"

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

-“Hazineye ait tarım arazisini kiralayan çiftçilerin nisan, mayıs ve haziran ayı kira ödemelerinin 6 ay süreyle ertelenmesini memnuniyetle karşılıyoruz”

- “Ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştiren çiftçilerimiz, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt olamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamıyordu. Ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin yaşadığı sorunları dönemin Başbakanına iletip çözmüştük”

 

Ankara- 01.04.2020- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hazineye ait tarım arazisini kiralayan çiftçilerin nisan, mayıs ve haziran ayı kira ödemelerinin 6 ay süreyle ertelenmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan erteleme kararından binlerce çiftçinin yararlanacağını belirten Bayraktar, “Başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olmak üzere, bu kararın alınmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çiftçilerin ecrimisil sorununun 2018 yılında Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin girişimleriyle çözüldüğünü hatırlatan Bayraktar şunları söyledi:

“Hazine arazilerinde ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştiren çiftçilerimiz, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydolamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamıyordu. Ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin yaşadığı sorunları dönemin Başbakanına iletip çözmüştük.

Ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim yapan çiftçilerimiz artık, hazine ile kira sözleşmesi yaparak ÇKS’ye kayıt olabiliyor. Tarımsal desteklerden, düşük faizli kredilerden, tarım sigortalarından yararlanabiliyor, TMO’ya ürün teslim edebiliyor, doğal afetlerden zarar görmeleri halinde düşük faizli kredilere yönelik borç ertelemelerinden de faydalanabiliyor.

Bu araziler için, çiftçilerimize, kira sözleşmesi yapmak şartıyla ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar doğrudan kiralama hakkı da verildi. Çiftçilerimiz, yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde, 10 yılın sonunda, isterlerse kira sürelerini uzatabiliyor veya doğrudan araziyi satın alabiliyor.”